Vi bruger cookies

Ved at bruge sitet acceptere du dette. "nej tak til cookies"

Læs vores cookiepolitik

 

Mandag

Aktivitet

Tidspunkt

Sted

Holdleder

Kort beskrivelse

Opstart

Mandag

Nørklehold 9.30 - 12.00 Fællessalen Kollektivt Der arbejdes m. eget håndarbejde/papir og egne materialer mødes hele året
Patchwork 9.15 - 12.30 Fællessalen Rita Sy med stofrester 06-09-21
Kunst med Kirsten 10.00 - 13.30 Grupperum 2 Kirsten VENTELISTE - Vi maler akvarel samt lærer om farver, opbygning m.m. maler hele året
Fiskehold 09.30 - 11.30 Grupperum 1 Bent Hyg m. andre fiskeenthusiaster, oplæring, ture, rensning, film m.m. mødes hele året
Whist 13.00 - 16.00 Cafeen Erland Kortspil (i sommerperioden spilles fra kl. 10-12.30) spiller hele året
Canasta 13.00 - 15.30 Cafeen Tony Kortspil for alle 06-09-21
Div. IT-undervisning 09.00 - 15.00 IT-rummet IT-teamet EDB begynderkursus - skriv dig på venteliste i Caféen efter aftale
Wii-spil - indendørs motion 12.30 - 14.30 Grupperum 1 Iris VENTELISTE - Elektronisk tennis, bowling m.m. 06-09-21
Bordtennis 13.00 - 16.00 Multirummet Frank / Aase Bordtennissjov for alle med hyggeturneringer Spiller hele året
Engelsk 13.30 - 15.00 Grupperum 2 Kirsten Samtaleengelsk for lettere øvede 06-09-21
         

Tirsdag

 
 
Der var enGANG 10.00-12.00 Udenfor Irma Gågruppe med lokalhistorisk sigte - 5+ km Går hele året
Bowls 9.00-11.00 Fællessalen Bent og Birthe
Lidt ligesom Petanque, bowling og Boccia, indendørs
07-09-21
Bowls 12.00 - 14.00 Fællessalen Bent og Birthe Lidt ligesom Petanque, bowling og Boccia, indendørs 07-09-21
Engelsk for lettere øvede *11.00 - 12.30 Grupperum 3 Gitte 1., 2., og 4. tirsdag - samtaleengelsk for lettere øvede 07-09-21
Tirsdags-krea 9.30 - 12.00 Grupperum 2 Kylle VENTELISTE - krea med papir, saks, lim, garn m.m. 07-09-21
Udflugtsgruppe *10.00 - 11.30 Cafeen Kollektivt OVERTEGNET *1. og 3. tirsdag - Planlægning/og udflugter 07-09-21
Hyggegruppe 9.30 - 12.00 Cafeen Kollektivt Hyggesludder om løst og fast mødes hele året
Krolf 10.00 - 12.00 Plænen Kurt Vi spiller en blanding mellem golf og kroket og spiller i al slags vejr mødes hele året
Krolf 12.00 - 13.00 Plænen Lene Vi spiller en blanding mellem golf og kroket og spiller i al slags vejr mødes hele året
Skak 12.30 - 15.45 Grupperum 1 Ole Skak for alle niveauer 07-09-21
Taskeflet 12.30 - 15.30 Grupperum 2 Birgit Kurve og tasker flettes i plast og papir - for alle 07-09-21
Slægtsforskning f. begyndere 13.00 - 15.00 IT-rummet Flemming Kendskab til PC kræves - mødes hver 14. dag 26-10-21
         
           
           

Onsdag

Nørklehold 9.30 - 12.00 Cafeen/grp.rm. 2 Kollektivt Der arbejdes m. eget håndarbejde/papir og egne materialer mødes hele året
Litteratur 9.30 - 12.00 Grupperum 3 Mimi VENTELISTE - Prosa, poesi, biografier for litteraturinteresserede 01-09-21
Enkeltundervisning - EDB 9.00 - 12.00 IT-rummet IT-teamet Begynder til øvede - skriv dig på venteliste i Caféen efter aftale
Film-og-video værksted 10:00 - 12.00 IT-rummet Kollektivt Arbejde med redigering og overspilning af dias, video og smalfilm September
Hjernegymnastik 10.30 - 11.30 Fællessalen Lene, Jette og Britta VENTELISTE - Træningen udfordrer din motorik, sanser og logik 01-09-21
Hjernegymnastik 12.00 - 13.00 Fællessalen Lene, Jette og Britta VENTELISTE - Træningen udfordrer din motorik, sanser og logik 01-09-21
Stavgang 10.00 - 12.00 Caféen Mona Stavgang for alle - ture ud af huset 01-09-21
Mandskor 14.00 - 15.45 Grupperum 1+2 Kollektivt Danske sange og viser for alle mænd 01-09-21
Engelsk 13.00 - 14.30 Grupperum 3 Susanne VENTELISTE - Samtaleengelsk for lettere øvede 01-09-21
Bordtennis 13.00 - 16.00 Multirummet Frank / Aase Bordtennissjov for alle med hyggeturneringer Spiller hele året
Danse-aerobic 13.15 - 14.15 Fællessalen Marianne Rytmisk dansegymnastik til munter musik 27-10-21
                                 

Torsdag

Foto - digital kamera 9.30 - 12.00 IT-rummet John VENTELISTE - Foto/elektronisk billedbehandling 02-09-21
Blomsterdekoration 9.30 - 12.00 Grupperum 2 Alice Kranse, opsatser og dekorationer af årstidens blomster 02-09-21
Whist 13.00 - 16.00 Cafeen Erland Kortspil for alle (i sommerperioden spilles fra kl. 10-12.30) spiller hele året
Hjernegymnastik - Videregående 13.00 - 14.00 Fællessalen Anne-Grethe, Annelise, Irene VENTELISTE - Udfordrer din motorik, sanser og logik, og er for alle 02-09-21
Snak om Gl. Glostrup 13.30 - 15.30 Grupperum 1+2 Kollektivt VENTELISTE - Snak om gamle Glostrup v. personer, lokaliteter m.m. 09-09-21
Lokalhistorie - Gl. Glostrup II. 13.30 - 15.30 Solkrogen Finn Snak om gamle Glostrup v. personer, lokaliteter m.m. 02-09-21
Mix-billard 13.00 - 15.00 Multirummet Jørgen Der spilles billard eller pool M/K - du behøver ikke at have spillet før 09-09-21
Slægtsforskning for øvede 13.00 - 15.30 IT-rummet Kollektivt VENTELISTE - Kendskab til PC kræves - mødes hver 14. dag 09-09-21

         
           
         

Fredag

Wii-spil - indendørs motion 9.30 - 11.30 Grupperum 1 Kollektivt Elektronisk tennis, bowling m.m. 03-09-21
Tegning og maling 9.00 - 14.00 Solkrogen Kollektivt Kreativitet for alle niveauer 03-09-21
Dart 12.00 - 14.30 Grupperum 2 Kollektivt Hyggespil for alle Afventer
Motion m/k 12.15 - 13.15 Fællessalen Lone OVERTEGNET - Gymnastik vha. stole, elastikker og god musik 03-09-21
Nørklehold 09.30 - 12.00 Cafe Kollektivt Der arbejdes m. eget håndarbejde og egne materialer ingen pause

         
           

Hver dag + det løse

Enkeltundervisning - EDB Efter aftale IT-rummet IT-teamet Begynder til øvede - skriv dig på venteliste i Caféen efter aftale
Billard 08.30 - 12.00 Multirummet Flemming Hyggesnak og spil samt turneringsbillard ingen pause
Rundvisning i åbningstiden Hele Centret Leder/Frivillige Introduktion til Centret ved fremmøde alle dage
Eftermiddags- og aftendans Fællessalen Centerrådet m.f. Se månedsprogram og opslagstavlen
Udflugter og foredrag Se månedsprogram og opslagstavlen
Centerrådsmøde 9.15 - 12.00 Centerrådet og leder 1. el. 2. mandag i måneden