Vi bruger cookies

Ved at bruge sitet acceptere du dette. "nej tak til cookies"

Læs vores cookiepolitik

 
Aktivitet Tidspunkt Sted Holdleder Kort beskrivelse
MANDAG
Patchwor+B5:F24k 9.15 - 12.30 Grupperum 3 Rita Sy med stofrester
Kunst med Kirsten 10.00 - 13.30 Grupperum 2 Kirsten VENTELISTE - Vi maler akvarel samt lærer om farver, opbygning m.m.
Fiskehold 09.30 - 11.30 Grupperum 1 Bent Hyg m. andre fiskeenthusiaster, oplæring, ture, rensning, film m.m.
Danse-aerobic 9.45 - 10.45 Fællessalen Marianne Rytmisk gymnastik til munter musik
Whist 13.00 - 16.00 Cafeen Erland Kortspil (i sommerperioden spilles fra kl. 10-12.30)
Canasta 13.00 - 15.30 Fællessalen Tony Kortspil for alle
Wii-spil - indendørs motion 12.30 - 14.30 Grupperum 1 Iris VENTELISTE - Elektronisk tennis, bowling m.m.
Yoga 11.00 - 12.30 Fællessalen Vivian Vi arbejder med smidighed, styrke og afspænding
Engelsk 13.00 - 14.30 Grupperum 3 Kirsten/Susanne Samtaleengelsk for lettere øvede
TIRSDAG
Der var enGANG 10.00-12.00 Udenfor Irma Gågruppe med lokalhistorisk sigte - 5+ km
Bowls 9.00-11.00 Fællessalen Bent og Birthe Lidt ligesom Petanque, bowling og Boccia, indendørs
Bowls 12.00 - 14.00 Fællessalen Bent og Birthe Lidt ligesom Petanque, bowling og Boccia, indendørs
Engelsk for lettere øvede *11.00 - 12.30 Grupperum 3 Gitte 1., 2., og 4. tirsdag - samtaleengelsk for lettere øvede
Tirsdags-krea 9.30 - 12.00 Grupperum 2 Kylle VENTELISTE - krea med papir, saks, lim, garn m.m.
Udflugtsgruppe *10.00 - 11.30 Cafeen Kollektivt *1. og 3. tirsdag - Planlægning/og udflugter
Krolf 10.00 - 12.00 Plænen Kurt Vi spiller en blanding mellem golf og kroket og spiller i al slags vejr
Krolf 12.00 - 13.00 Plænen Lene Vi spiller en blanding mellem golf og kroket og spiller i al slags vejr
Skak 12.30 - 15.45 Grupperum 1 Ole Skak for alle niveauer
Taskeflet og strik 12.30 - 15.30 Grupperum 2 Birgit Kurve og tasker flettes i plast og papir - for alle
Slægtsforskning f. begyndere 13.00 - 15.00 IT-rummet Flemming Kendskab til PC kræves - mødes hver 14. dag
ONSDAG
Nørklehold 9.30 - 12.00 Cafeen/grp.rm. 2 Kollektivt Der arbejdes m. eget håndarbejde/papir og egne materialer
Litteratur 9.30 - 12.00 Grupperum 3 Mimi VENTELISTE - Prosa, poesi, biografier for litteraturinteresserede
Film-og-video værksted 10:00 - 12.00 IT-rummet Kollektivt Arbejde med redigering og overspilning af dias, video og smalfilm
Sy- og reparationsværksted 10.00 - 12.00 Grupperum 1 Lene Kom og få vejl. I at reparere, sy om, lægge op og ud m.m.
Lykønskningskort 10.00 - 12.00 Caféen Bente Lær at lave smukke lykønskningskort til enhver lejlighed
Hjernegymnastik 12.00 - 13,00 Fællessalen Lene, Jette og Britta Træningen udfordrer din motorik, sanser og logik
Stavgang 10.00 - 12.00 Caféen Mona Stavgang for alle - ture ud af huset
Mandskor 14.00 - 15.45 Grupperum 1+2 Kollektivt Danske sange og viser for alle mænd
Engelsk 13.00 - 14.30 Grupperum 3 Susanne VENTELISTE - Samtaleengelsk for lettere øvede
Bordtennis 13.00 - 16.00 Multirummet Frank / Aase Bordtennissjov for alle med hyggeturneringer
TORSDAG
Foto - digital kamera 9.30 - 12.00 IT-rummet Kollektivt VENTELISTE - Foto/elektronisk billedbehandling
Blomsterdekoration 9.30 - 12.00 Grupperum 2 Marianne Kranse, opsatser og dekorationer af årstidens blomster
Papirblomster 9.30 - 12.00 Grupperum 1 Irene Lære at lave smukke papirblomster
Whist 13.00 - 16.00 Cafeen Erland Kortspil for alle (i sommerperioden spilles fra kl. 10-12.30)
Hjernegymnastik - Videregående 12.45 - 13.45 Fællessalen Anne-Grethe, Annelise, Irene VENTELISTE - Udfordrer din motorik, sanser og logik, og er for alle
Snak om Gl. Glostrup 13.30 - 15.30 Grupperum 1+2 Kollektivt VENTELISTE - Snak om gamle Glostrup v. personer, lokaliteter m.m.
Lokalhistorie - Gl. Glostrup II. 13.30 - 15.30 Solkrogen Finn Snak om gamle Glostrup v. personer, lokaliteter m.m.
Mix-billard 13.00 - 15.00 Multirummet Jørgen Der spilles billard eller pool M/K - du behøver ikke at have spillet før
Slægtsforskning for øvede 13.00 - 15.30 IT-rummet Kollektivt VENTELISTE - Kendskab til PC kræves - mødes hver 14. dag
FREDAG
Wii-spil - indendørs motion 9.30 - 11.30 Grupperum 1 Kollektivt Elektronisk tennis, bowling m.m.
Tegning og maling 9.00 - 14.00 Solkrogen Kollektivt Kreativitet for alle niveauer
Dart 12.00 - 14.30 Grupperum 2 Kollektivt Hyggespil for alle
Motion m/k 12.15 - 13.15 Fællessalen Lone OVERTEGNET - Gymnastik vha. stole, elastikker og god musik
Nørklehold 09.30 - 12.00 Cafe Kollektivt Der arbejdes m. eget håndarbejde og egne materialer
HVER DAG + DET LØSE
IT- Enkeltundervisning Efter aftale IT-rummet IT-teamet Begynder til øvede - skriv dig på venteliste i Caféen
Billard 08.30 - 12.00 Multirummet Flemming Hyggesnak og spil samt turneringsbillard
Rundvisning i åbningstiden Hele Centret Leder/Frivillige Introduktion til Centret ved fremmøde alle dage
Eftermiddags- og aftendans Fællessalen Centerrådet m.f. Se månedsprogram og opslagstavlen
Udflugter og foredrag Se månedsprogram og opslagstavlen
Centerrådsmøde 9.15 - 12.00 Centerrådet og leder 1. el. 2. mandag i måneden